Placering af krageugle
En krageugle bør i sagens natur placeres, så den lettest fanger de trækkende kragers opmærksomhed. Placeringen bør altid være høj og fri, så skuddene kan afvikles uden problemer. Dette betyder samtidigt, at uglen ikke må placeres mere end maksimalt 18-20 meter fra skjulet. Jeg tilstræber altid en afstand på en 12-18 meter. Dette giver nogle nemme skud med en død krage som resultat. Derudover bør uglen placeres, så man har solen i ryggen.
Da kragerne altid angriber uglen mod vinden bør uglen placeres så den vender front mod vinden. Dette er den mest naturlige stilling for en siddende fugl. Kragerne virker også mere modige når de angriber bagfra.
Denne skitse er for mig den optimale opstilling for jagt med ugle:

Bemærk den grå zone hvor kragerne bør beskydes. I denne zone har kragen fokus på uglen og på trods af, at kragen kommer i spidsskud ser den ikke skytten.
Hav tålmodighed og afvent en optimal situation. Når rutinen er lagt kan man ofte vente på at nummer to krage skal komme ind så en doublé bliver mulig. Mit råd er ellers, at skyde så snart en god chance byder sig.
Mit foretrukne sted at placere uglen er altid i forbindelse med beplantning. Jeg ynder gerne at finde en lille gruppe nåletræer hvor uglen placeres i toppen. Jeg har dog også haft god erfaring med placering i og ved løvtræer. Faktisk er en af de bedste kragehytter jeg har adgang til, placeret ved nogle piletræer og hvor uglen også er placeret i et piletræ. Ved haglskydning bør uglen placeres så højt som det er muligt. Gerne 1-3 meter over toppen af det udvalgte nåletræ. Såfremt der i nærheden er nogle træer der er højere, bør man kunne skyde til disse, da krager ofte ynder at sætte sig i grene over uglen og skælde ud. Denne adfærd kan også udnyttes, såfremt man har medbragt et kraftigt luftgevær eller salonriffel. Vær her særdeles opmærksom på sikkerheden ved disse skud.
En anden mulighed, såfremt man ikke kan anbringe uglen i et træ eller ligende, er at anbringe den på jorden og gerne med en død krage liggende foran. Denne metode er ikke optimal, men kan i visse situationer være et brugbart alternativ. Jeg har testet denne metode, da jeg har har fået flere henvendelser omkring denne mulighed. Som det ses i nedenstående foto, kan der nedlægges lidt fugle på denne måde.












